Różyczka

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest chorobą, która może dotknąć każdego, choć wykazuje pewną tendencję do częstszego atakowania ludzi po 30 roku życia. Większość w tej grupie stanowią mężczyźni, jednakże dla obu płci ból związany z atakiem rwy jest bardzo bolesny. Jak chronić się przed bólem i jak wyleczyć rwę?

Charakterystyka choroby

Rwa kulszowa jest stanem chorobowym, który pojawia się, kiedy podrażniony lub uciskany jest nerw kulszowy. Nerw kulszowy jest największym nerwem naszego organizmu, a rozciąga się od części lędźwiowej kręgosłupa aż do stopy, dlatego właśnie ból promieniuje najczęściej od pleców do kończyn dolnych (jednej lub obu jednocześnie).

Charakterystycznymi dla rwy kulszowej objawami są:

  • silny ból, promieniujący od części lędźwiowo-krzyżowej pleców do nóg;
  • ból najczęściej pojawia się w nocy czy podczas gwałtownego wysiłku fizycznego,
  • ból potęguje się przy próbach ruchu, napięciu mięśni (np. brzucha), kaszlu bądź dotknięciu bolącego miejsca.

Oczywiście, są to tylko najważniejsze cechy ataku rwy, ale z tymi objawami powinniśmy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi najodpowiedniejsze formy leczenia, ewentualnie zleci kolejne badania, mające ustalić źródło i przyczynę bólu.

Przyczyny rwy kulszowej

Zazwyczaj przyczyną rwy kulszowej jest podrażnienie bądź ucisk na nerw kulszowy. Bywa, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są: stany zwyrodnieniowe i nowotworowe kręgosłupa, dyskopatia, obrzęk korzonka nerwowego, skrzywienie kręgosłupa czy zapalenie stawów międzykręgowych. Często ból może być spowodowany także przeciążeniem kręgosłupa, stąd często występuje, np., u kobiet w ciąży.

Przyczyny mogą tkwić także w zmianie naszych codziennych nawyków, np. podjęciu forsownych ćwiczeń, podczas gdy wcześniej nasza aktywność fizyczna była znikoma. Pojawieniu się rwy kulszowej sprzyja również dieta uboga w sole mineralne i witaminy, wyziębienie dolnej części kręgosłupa czy niektóre choroby (np. cukrzyca).

Leczenie rwy kulszowej

Zazwyczaj chorego leczy się domowymi sposobami. W przypadku ataku rwy kulszowej należy przybrać pozycję leżącą, nieruchomą i położyć się w taki sposób, aby zminimalizować intensywność bólu. Wspomóc się można także lekami przeciwbólowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Ból łagodzą także ciepłe i zimne okłady.

Jeśli ból nie ustępuje samoistnie, a ataki zdarzają się coraz częściej i nasilają się, należy zdiagnozować źródło bólu (np. zwyrodnienie kręgosłupa) i poddać się rehabilitacji. Jej skuteczność wspomagają zabiegi wykonane przez fizjoterapeutę. Czasami konieczna bywa operacja, podczas której usuwane jest w sposób mechaniczny źródło ucisku na nerw.

Bardzo ważne jest, aby szybko zdiagnozować przyczynę ucisku i podrażnienia nerwu kulszowego. Rwa kulszowa może doprowadzić bowiem do poważnych schorzeń, np. trwałego skrzywienia kręgosłupa czy deformacji postawy całego ciała.