Różyczka

Zapalenie oskrzeli

Drogi oddechowe u człowieka są narażone na działanie wielu antygenów, które wywołują przeróżne choroby tych miejsc. Najczęściej chyba występującą dolegliwością są nieżyty nosa i katar oraz bóle gardła. Jednak nie tylko górne drogi oddechowe są narażone na infekcje – dużo groźniejsze są bowiem choroby dolnych dróg oddechowych. Jedną z takich chorób jest zapalenie oskrzeli.

Kto jest zagrożony?

Zapalenie oskrzeli jest chorobą, która może dotknąć każdego. Istnieją jednak grupy osób szczególnie narażone na infekcję. W pierwszej kolejności należy wyróżnić dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Na podstawie badań i obserwacji stwierdzono, że ryzyko zachorowania dziecka na zapalenie oskrzeli zmniejszają coroczne szczepienia przeciwko grypie.

Kolejną grupą, szczególnie narażoną na dotknięcie zapaleniem oskrzeli, są osoby starsze oraz osłabione chorobami, np. przeziębieniem czy grypą. Grupą podwyższonego ryzyka są także palacze tytoniu oraz osoby mające częsty kontakt z duszącymi lub pylącymi środkami.

Typy zapalenia oskrzeli

W medycynie wyróżnia się kilka typów zapalenia oskrzeli,w zależności od czynnika, wywołującego chorobę, jej przebiegu czy długości trwania. W związku z tym można wydzielić:

  • ostre zapalenie oskrzeli, którego przyczyną są wirusy i bakterie;
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli, którego przyczyną są trudne warunki, w jakich zmuszony jest przebywać pacjent (obecność dymów czy pyłów w powietrzu);
  • obturacyjne zapalenie płuc, które charakteryzuje się jako stan przewlekłego zapalenia płuc połączonego z rozedmą płuc.

W zależności od rodzaju schorzenia z którym mamy do czynienia, inne są objawy i sposoby leczenia choroby.

Objawy zapalenia oskrzeli

Pierwszymi symptomami, wskazującymi na zapalenie oskrzeli, może być ból gardła i mięśni, gorączka, katar czy świszczący oddech, silny kaszel połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Czasem mogą pojawić się także trudności w oddychaniu. Objawy te łatwo można pomylić z innymi chorobami, np. z grypą czy astmą, stąd niezbędne jest przeprowadzenie badań lekarskich.

Zapalenie oskrzeli diagnozuje lekarz pierwszego kontaktu. Na podstawie osłuchania chorego i objawów, które opisuje mu pacjent, jest on w stanie postawić diagnozę. Czasem, w przypadku wątpliwości, zaleca się także zrobienie prześwietlenia płuc.

Zapalenie oskrzeli leczy się farmakologicznie (antybiotyki, leki rozrzedzające wydzielinę, leki rozszerzające pęcherzyki płucne). Wspomaga się je inhalacjami i wygrzewaniem organizmu. Niezbędny jest kilkudniowy wypoczynek pacjenta – niedoleczenie zapalenia oskrzeli może przerodzić się bowiem w dużo poważniejszą chorobę (np. zapalenie płuc).